Поредак икона на зиду
Не заборавимо да треба да су укућани крштени, дом/кућа/стан у коме живе освештан, иконе које су на зиду освештане. За све у вези са крштењем и освештањем обратити се парохијском свештенику тј. свештенику у цркви којој ваша кућа територијално припада.
Хришћани се моле код куће, као и у храму, окренути према истоку.
Иконе у стану или кући, поставити на источном зиду почасне, главне просторије (на средишњем, централном делу зида). Међутим, често није могуће да источни зид буде празан, да би се на њему поставиле иконе. У том случају иконе треба поставити на јужни или северни зид, а потпуно избегавати стављање на западни зид. Иконе треба поставити на најистакнутији, најлепши, најпочаснији део/угао/зид куће/просторије, а ако то није могуће онда треба одабрати онај који је најприкладнији, најдоличнији, најпогоднији да би ту биле постављене иконе.
Обично, осим икона, на том месту се стављају или каче кандила испред икона; пале свеће на свећњацима, стављају освећене гранчице врбе, Свето Писмо, молитвеник, благослов, чувају и друге свете предмете или ствари: васкршња јаја, крстиће, медаљоне са ликовима светих, свето уље (јелеј) и др.
Неопходно је избегавати непосредну близину икона са телевизором, магнетофоном и другом техником. Иконе не треба мешати са предметима декоративног покућства светског карактера: статуама, паноом итд. Неумесно је стављати иконе на полицу са књигама, чији садржај или нема ништа заједничко са православним истинама, или је пак супротан хришћанском проповедању љубави и милосрђа. Потпуно је недопустиво стављање икона поред плаката или зидних календара, на којима су наштампане фотографије идола овога века. То не само да умањује значај поштовања светих ликова до неприхватљивог нивоа, већ и ставља свете иконе у исти ред са идолима савременог света.
И постављање икона на зид има своја правила. Опет се треба угледати на храм и поштовати правило распореда икона на иконостасу.
Понекад на поредак утиче и број икона, а понекад и естетика (величине икона). Лево и десно у тексту из перспективе када гледамо у икону, стојимо испред ње окренути лицем према икони.
Основне иконе које треба имати у кући су икона Господа Исуса Христа, Пресвете Богородице и Крсне славе. Обично стоје и иконе светитеља коме је посвећена парохијска црква, икона еснафске славе, светитеља/празника који се посебно поштује у породици… Избор икона за кућу је увек индивидуалан. И у овоме је најбољи помоћник свештеник који је духовник породице, и управо њему или било ком другом свештенику се треба обратити за савет.
Исправан поредак:
Икона Крсне славе у средини, лево икона Пресвете Богородице, десно икона Господа Исуса Христа.
Икона Господа Исуса Христа у средини, лево икона Пресвете Богородице, а десно икона Крсне славе.
Икона Крсне славе у средини ако има више икона светих Божијих, па ће њихове иконе стојати лево и десно од иконе Крсне славе. А ако имамо и иконе Господа Исуса Христа и Пресвете Богородице, њих можемо поставити изнад ових икона.
Овде може естетика да утиче на правило. Ако је, на пример, икона Крсне славе знатно већа (али и знатно мања) од иконе Господа Исуса Христа и Пресвете Богородице, она из естетских разлога може бити у средини и пред њом ће горети и кандило.
Имамо само икону Господа Исуса Христа и Крсне славе, или само Пресвете Богородице и Крсне славе, онда икона Крсне славе треба да се стави са леве стране.
Извори:
Поредак икона на зиду
Како поставити икону на зид
О светим иконама
Где треба да буду постављене иконе у породичним домовима?