Припрема концентрације за прскалицу
Прочитати упутство о препарату са којим се прска. Користити заштитну опрему. Предузети све мере како би заштитили себе и околину. Обратити пажњу на рок трајања препарата. Обратити пажњу у којим условима се сме односно не сме користити препарат. Пожељно је припремљену смешу потрошити у што краћем временском периоду, придржавајући се свих прописа.
Обратити пажњу на међусобну компатибилност препарата и могућност међусобног мешања два и више препарата. То се може проврерити у декларацији или упутству за примену препарата, а може се и урадити тест компатибилности (погледајте у стручној литератури и на сајтовима произвођача). Ако препарати не смеју да се међусобно мешају онда се сваки препарат користи одвојено. Не прекорачивати, а ни смањивати препоручену количину препарата у води у зависности од његове концетрације и запремине прскалице.
Прскалица се напуни водом до пола. Затим се у мало воде раствори препарат у препорученој количина у односу на капацитет прскалице, па се потом сипа у прскалицу и тако сваки наредни препарат. Потом се допуни прскалица потребном количином воде до пуног капацитета. Добро промешати смешу која се налази у прскалици, пре затварања прскалице и употребе.
** Кад користимо више препарата редослед мешања је следећи: вода + фолијално ђубриво + инсектицид + фунгицид.
Ако се користи више средстава различитих формулација редослед мешања је следећи: концетровани раствор (SL) – концетрована суспензија (SC) – квашљиви прашак (WP) – vododisperzibilne granule (WG) – концетрат за емулзију (EC). **
** извор
** Када је потребно мешати два или више средства, а у уптству нема информације о мешању и подношљивости пестицида који се мешају, потребно је придржавати се следећих правила:
Увек треба мешати исте формулације, нпр. WP + WP, EC + EC и др.
Код мешања различитих облика формулација поштовати редослед мешања, нпр. редослед мешања: водотопиви концентрат (SL) + концентрована суспензија (KS, SC, FL) + прашиво (WP формулација) + водотопиве грануле (WG, WDG, DF) + концентрат за емулзију (EC) + течна концентрована емулзија у води (EW).
Додајте исте количине оба препарата (прво чврсте па течне). **
** извор
** Мешање пестицида зависи од више фактора о којима треба водити рачуна како неби дошло до нежељених послиједица. Због погрешног мешања долази до реакције компонената средстава, што има за последицу смањење ефикасности, али често и појаву фитотоксичности, односно ожеготина на биљкама.
Могућност мешања пестицида зависи у првом реду од особина активних материја и формулације препарата. Већина средстава не смије се мешати са препаратима алкалне реакције, а то су препарати на бази бакра. Многа се не могу мешати са киселим инсектицидима и концентратима за емулзију. Мешање боље подносе два прашива, него прашиво и концентрат за емулзију.
Пре него што се одлучите да комбинујете више препарата обавезно прочитати упуство у коме се налазе и информације о могућностима мешања.
Припремање танк – микса, више различитих облика формулација, врши се по следећем редоследу:
У мањој количини воде (у посуди мање запремине) добро се измешају квашљиви прашкови – WP или вододисперзибилне грануле – WG и након тога се додају у прскалицу, претходно напуњену до 1/3 водом, уз стално мешање.
Затим се у прскалицу додају концентроване суспензије – SC, такође претходно припремљене у мањој количини воде и мешају се заједно.
Потом се додају концентрати за емулзију – EC, уз непрекидно мешање.
За њима се додају пестициди формулисани као концентровани раствори – SL.
Фолијарна хранива се додају на крају.
Допунити резервоар потребном количином воде.
Ако се употребљава вода која је базног карактера онда се фолијарна хранива додају на почетку, док се сви остали типови формулација додају по горе наведеном редоследу. **
** извор