И птице су велики пријатељи и добротвори човекови
Део о птицама из књиге:
Протојереј Живан М. Маринковић „Најбољи васпитач – Збирка васпитних примера“
Шеста заповест: Не убиј.
Не треба убијати ни животиње без нужде и потребе. Бог кажњава оне који муче и злостављају и убијају недужне животиње, јер и оне осећају бол као и људи
258. Суровост према животињама донела тешку казну.
259. Дечак и крастава жаба.
260. Суровост према животињама прелази у суровост према људима.
261. Према животињама треба хумано поступати и устајати у њихову заштиту кадгод их људи муче и злостављају.
262. Пример светог Исихија.
Многе животиње пријатељи су и добротвори човекови
263. Полицијски пас спасао дете.
264. Мали пас спасао дете од смрзавања.
265. Овчарски пас зове у помоћ своме настрадалом господару.
266. Пас спасао живот своме господару у јазбини разбојничкој.
И птице су велики пријатељи и добротвори човекови
267. Корист од врабаца и других птица у људским насељима.
Само једно гнездо ових птица (врабаца, грмуша, црвенперки и других) са по 5 малих у њему прождре дневно више од 250 гусеница. На тај начин један насад, док одрасте, што траје обично месец дана, поједе 7.500 гусеница, а које би уништиле око 300.000 цветова односно плодова јабука. крушака, шљива, трешања итд. Птице су, дакле, од велике користи и добротвори наши, јер се хране инсектима који наносе велике штете пољопривреди. Зато птице треба чувати и штитити. Уништење само једног гнезда равно је уништењу 300.000 јабука или крушака (Спираго, 626, стр. 288).
268. Корист од ласта.
И ласте су веома корисне. Оне се хране мувама и комарцима. Једна ласта у току дана уништи око 5.000 ових штетних инсеката. А за месец дана један пар ласта уништи око 300.000, у току лета — више од милиона! Кад њих не би било, људи се не би могли одбранити од мува и комараца нити од заразних болести које ови инсекти преносе (Спираго, 627, стр. 288-289).
269. Упозорења деци да не уништавају корисне животиње и птице.
У многим школама на западу: немачким, француским, енглеским и другим, истакнута су упозорења деци да не уништавају корисне животиње и птице. Оваква упозорења могу се видети и срести дуж путева, на раскршћима и по улицама градова и села. На њима се најчешће могу прочитати оваква упозорења:
Не убијај кртицу, јер само један пар прождере годишње више од 20.000 црва и ларва.
Не уништавај птичја гнезда. Птице су највреднији истребљивачи гусеница и због тога корисне пољопривреди и воћарству.
Не убијај јежа, јер се он храни мишевима и ларвама гундеља и уништава змије отровнице.
Штедите слепе мишеве, јер они нису шкодљиви; напротив, они се хране ноћним инсектима и лептирима.
Не убијај краставе жабе, јер су оне највећи истребљивачи пужева и хране се инсектима, па су због тога веома корисне њивама и пољима.
Не убијај цврчке и јеленке, јер они уништавају црве и гусенице.
Не чините зла гуштерима, јер се они хране пужевима голаћима, црвима, мушицама и другим штетним инсектима. (Спираго, 624, стр. 287).
270. Доброта према животињама често бива награђена.
О Александру Великом, краљу македонском, прича се следећа анегдота. Једном војнику било је поверено да краљевом шатору одведе магаре натоварено врећама са златом у њима. Товар је био тежак а магаре слабо. Видећи да оно није у стању да понесе цео товар, војник се сажали и узме на своја плећа неколико врећа, да на тај начин олакша магарету. Краљ је из свога шатора посматрао војника и видео шта је учинио. Кад је војник стигао са магаретом, краљ га дочека на вратима шатора са речима: „Ти си добар војник. Ја ти поклањам вреће које си узео на себе, да би олакшао магарету; ти си их заслужио“. — Који имају саосећања према животињама уживају поштовање племенитих људи (Спираго, 638, стр. 293-294).