Повређена птица

Шта са нађеном повређеном јединком законом заштићених врста птица?

[напомена] Информације у овом тексту временом могу бити застареле. Информације су сакупљене са интернета.[/напомена]

Закон о заштити природе члан 93.
Поступање са нађеним примерцима строго заштићених и заштићених дивљих врста животиња
Лице које нађе примерак строго заштићене или заштићене дивље врсте животиње дужно је да одмах обавести Министарство или завод о:
1) пронађеним мртвим примерцима;
2) живим примерцима који су болесни, повређени или који нису способни да самостално преживе у природи….

За збрињавање строго заштићених и заштићених дивљих животиња овлашћени су:
За подручје АП Војводине Покрајински завод за заштиту природе
За остало подручје Србије Завод за заштиту природе Србије

telefoni

Уколико нађете повређену, изнемоглу или онеспособљену птицу

Без одлагања контактирајте Завод за заштиту природе Србије, Покрајински завод за заштиту природе, Министарство заштите животне средине или управу најближег заштићеног подручја (национални парк, резерват и сл.). Они треба да вам дају упутства шта даље.

Уколико се не брани, куња и изгледа најежена, не дирајте је.

Ако је птица видно повређена и морате да је привремено збринете до доласка надлежних или због транспорта до надлежне институције.

Процените тачно где се то дешава, какав је приступ повређеној птици, да ли је у близини прометног места, какав је приступ висини ако се налази у крошњи, на крову, поред воде, бодљикаве жица ограде… Направите план приступа безбедан по вас и по повређену животињу.

Пожељне су било какве рукавице. Ако их немате, навуците добро рукаве преко шака. Птице грабљивице имају веома оштре и снажне канџе којима могу да вас повреде у самоодбрани. Кљун сове није опасан. Више ће вас плашити њиме и клепетати, али јастреб може и кљуном и канџама да вас добро повреди.

Припремите чисту већу картонску кутију, избушену на више места ради дотока ваздуха у унутрашњост и са новинама на дну. Ако вам је при руци контејнер транспортер за псе, биће идеалан за прихват и транспорт птице. (кутија мора да буде довољно велика да птица не оштети/поломи летно перје и да има довољно рупа са обе стране кутије за проток ваздуха).

Пажљиво јој приђите јер ће се повређена животиња осетити угроженом и човека ће сматрати за предатора (с обзиром на то да ће се највероватније бранити, посебно водите рачуна на канџе). Пажљиво се приближите, полако, без викања и дизања панике. Приђите да је не бисте додатно узнемирили. Останите мирни и полако јој пружајте руке и говорите тихо. Не идите рукама одмах према ногама птице, јер ће се бранити.

Једну руку ставите испред лица птице, а другом којом хватате, са леђа и прстима фиксирате крила док вам је длан на њеним леђима. Тек тада можете примити слободном руком ноге одмах до тела, тако да јој ножни прсти и канџе буду слободни и ван домета ваше шаке. Тако ухваћену птицу можете осмотрити како да је отпетљате са жице. Видећете да ли има висеће крило што је знак прелома или теже повреде.

Покушајте да целу птицу прекријете већим пешкиром, одевним предметом и слично, како би сигурније имобилисали животињу (птице се обично умире ако не виде око себе). Уколико немате ништа, узмите мараму или мајицу.

Пажљиво је пребаците преко птице и полако је захватите са страна без притискања, а онда сместите у припремљену кутију. Пазите да јој не поломите летна пера или додатно кости крила. Покушајте да птица не лепеће крилима.

Могуће да ће сама себе додатно повредити отимајући се. Кад сте је сместили у кутију или контејнер, оставите је на на миру. Не вирите и не отварајте кутију јер је већ преживела превелик стрес и може лако да угине.

Птицу никако не лечите сами. Покушаји лечења повређене дивље птице без одговарајуцег искуства, знања и одговарајуће опреме може да угрози њено здравље.

Чувајте птицу у кутији на мирном месту (водите рачуна да температура просторије где се птица држи буде умерена, по могућности између 10 и 20 степени Целзијуса).

Такође, уколико имате љубимца, постарајте се да се не приближава птици како не би доживљавала додатни стрес.

Извори:

Уколико нађете птића испалог из гнезда

Прочитајте текст: Птић испао из гнезда

Уколико нађете птицу која је ударила у стакло

Прочитајте текст: Птица ударила у стакло

Вирус Авијарна инфуенце (птичји грип)

Опрез код одређених врста птица које су законом заштићене али су и склоне обољевању од високопатогеног вируса авијарне инфлуенце. Не прилазите јединкама, немојте узимати очигледно болесне и малаксале јединке, пробати да их храните, самостално лечите и слично. У случају да пронађете мртве јединке, јавите се најближем ветеринарском институту или ветеринарској инспекцији. Више информација о овој болести на сајту Управе за ветерину Авијарна инфлуенца – актуелне информације.

Саветодавна помоћ
Друштво за заштиту и проучавање птица Србије

Тестови о птицама на блогу

Прегледом блога (нпр. таг птице) наћи ћете текстове о зимском храњену птица, изади кућица и хранилица за птице, брошуре са истим темама и општим саветима како помоћи птицама и линкове ка преузимању истих, предлоге књига.
Издвојићу текст Како помоћи птицама у невољи.

Додатни линкови

Удружења, институције које се баве збрињавањем повређених птица: