Птица ударила у стакло

malepnice-za-prozore

Зашто птице ударају у прозоре?

Колизија птица представља појаву удара птице о стаклену површину, што је резултат недостатка способности птица за разазнавање феномена рефлексије. Дакле, птице не схватају да се у простору налази препрека у виду стакла, већ за одраз мисле да се ради о још једној површини коју могу да прелете.

Прозори су слабо видљиви за птице. Одраз крошњи околног дрвећа у прозору, за птице може бити погубан, јер птица не види стакло и наставиће да лети пуном брзином. Птица ће понекад преживети удар у стакло, али врло често у комбинацији с великим брзинама приликом лета такви судари су углавном смртоносни. Птица не зна шта је стакло, она само види одраз неба и дрвећа у њему.

Постоје примери када нарочито ратоборне птице покушају да се боре против свог сопственог одраза у прозору. Tаква се понашања најчешће догађају у време сезоне гнежђења. Птица примети сопствени одраз и доживи га као територијалног ривала. Битке око територије са прозорима могу бити тако јаке да се птица потпуно исцрпи. Ове колизије се најчешће не завршавају смртоносно, али може доћи до различитих повреда. Ударање крилима и ногама, кљуцање стакла, гребање канџама и залетање у стакло неки су од начина борбе против умишљеног противника, а као и у стварној борби с припадницима своје врсте.

Колизија птица са стакленим површинама догађа се у свако доба године. Међутим, током миграција птица, односно у пролеће и јесен, ови нежељени догађаји много су чешћи.

Како да птице држите даље од прозора?

Потребно је смањити рефлексију односно дати до знања птици да је ту препрека кроз коју не може да прође.

Незгода се лако може спречити тако што ћемо на стакло да залепимо више налепница. Једна налепница на стаклу није довољна, нити је битно да налепнице буду у облику силуета птица грабљивица. Могуће је користити и налепнице других облика (тачке, мреже, линије) док год поштујемо „правило руке“, тј. док год необележена површина није већа од нашег длана.

Налепнице се постављају у размацима од 10–15цм, са спољашње стране стакла. Показало се да су најефикасније налепнице у некој јаркој боји (попут црвене или наранџасте), посебно када се ради о тамнијим стакленим површинама, како би биле што уочљивије. Међутим и оне у тамнијим бојама могу послужити у борби против колизије. Наиме, птица приликом лета примети силуету друге птице на стаклу, препозна да се испред ње налази препрека, те на тај начин избегне удар.

Исцртати хоризонталне и вертикалне линије на стаклу. Већина птица ће избећи стакла чије су вертикалне линије удаљене 10цм или мање, а хоризонталне 5цм или мање. Линије морају бити дебљине минимално 0,6цм.

Такође вам могу послужити и кончасте завесе, које ћете ставити на спољну страну прозора.

Покријте стакло са спољње стране прозора мрежом на раздаљини од највише 7,5 цм од прозора, која је довољно затегнута да одбије птице прије него што оне ударе. Најбоље су мале мреже промера 1,6 цм јер се птице у њој не могу заглавити или уплести, нпр. глава или неки други дио тијела па на тај начин неће бити озлеђене. Такође, мрежу можете поставити и на окна јер се лако уклања и лако се ставља.

Поставити са спољње стране сунцобране или тенде на прозорима, да блокирају одраз сунчеве светлости на стакла. Постоје и посебне антирефлексне фолије, чијим лијепљењем са унутрашње стране можете нормално посматрати кроз стакло док са споње стране немате одраз. Држати ролетне спуштеним. Са унутрашње стране ставити завесе које спречавају рефлексију.

Како помоћи птици након удара у прозор?

Треба брзо реаговати када видимо или чујемо птицу како удара у стакло због предатора, нпр. мачке, које брзо долазе по лак плен и односе их. Некада су само ошамућене те их је потребно макнути од других опасности од којих се у таквом стању не могу бранити.

Ако сте пронашли птицу ошамућену од удара у прозор, испитајте има ли какве спољашње повреде. Ако оба крила држи правилно, а очи изгледају нормално и видимо да може сама прећи на грану без помоћи оставите је да се сама опорави.

Ако птица има приметне повреде, водите је што пре код ветеринара. Када птице имају сломљених костију обично им је потребна одговарајућа пажња у року од неколико минута или сати да би зарасле без операције.

У међувремену, птицу треба ставити у неку картонску кутију (попут кутија за ципеле), избушити рупе како би ваздух несметано улазио, те кутију оставити на неком мирном и тихом месту које је ван домашаја предатора и кућних љубимаца, на одговарајућој температури (ни превише топло, ни превише хладно). Немојте покушавати да јој дајете хране и воде. Немојте отварати кутију. Тама ће највише пријати повријеђеној птици умањујући првобитан шок од удара, што би требало да се деси у року од неколико минута, осим ако је озбиљно озлијеђена.

Након неког времена (15–30 минута), потребно је покушати пустити птицу тако што ћете изнети кутију напоље, отворити поклопац и сачекати да видите да ли је птица спремна да одлети – ако птица одлети то је то. Ако не одлети оставити је у кутији, а кутију вратити на место где смо је држали. Некада птице буду ошамућене ударцем, па им је потребно мало више времена да се опораве. Зато понављати процес неколико пута, ако се птица не опорави кроз пар сати, потребно је потражити помоћ ветеринара тј. однети је код ветеринара.

Ако је птица законом заштићена обратити се надлежним службама. За збрињавање строго заштићених и заштићених дивљих животиња овлашћени су:
За подручје АП Војводине Покрајински завод за заштиту природе
За остало подручје Србије Завод за заштиту природе Србије

Тестови о птицама на блогу

Прегледом блога (нпр. таг птице) наћи ћете текстове о зимском храњену птица, изади кућица и хранилица за птице, брошуре са истим темама и општим саветима како помоћи птицама и линкове ка преузимању истих, предлоге књига.
Издвојићу текстове Како помоћи птицама у невољи и Повређена птица.

Извори за писање овог текста као и препоруке за даље читање: